Zaten bir üye misiniz?

ülke kodu

Hesabınız yok mu?

بلیط چارتر چیست ؟

بلیط چارتر چیه و اصلا چارتر یعنی چی؟

بلیط سیستمی: بلیطهایی که توسط ایرلاینها طبق برنامه از پیش زمان بندی شده (تقریبا 3ماه) بهفروش میرسد بلیط سیستمی میگویند و قیمت آن معمولا ثابت است و خالی ماندن صندلیهای پرواز و فروش نرفتن آن، به عهده ایرلاین میباشد. بلیطهای سیستمی برطبق برنامه کنسلی سازمان هواپیمایی کشوری قابل استرداد و کنسلی هستند.

بلیط چارتر: پرواز چارتر پروازی است که در آن آژانسها تعدادی یا کل صندلیهای هواپیما را از پیش خریداری کرده و خود رأسأ فروش آنها را با هر قیمتی که بخواهند به عهده میگیرند و چنانچه صندلیای به فروش نرود ، ضرر و زیان آن متوجه آژانس خواهد بود. این نوع بلیطها معمولا در ایام پیک و مناسبتها مانند اعیاد وتعطیلات و... به قیمت بالاتری از بلیطهای سیستمی به فروش میرسد و هرچه به زمان پرواز نزدیکتر شود برای اینکه چارتر کننده ضرر نکند قیمت بلیط را حتی پایینتر از قیمت سیستمی خواهد کرد.

تفاوتهای بلیط چارتر با بلیت سیستمی ؟

کیفیت پرواز مسافران چارتر و سیستمی همسان است و از لحاظ پرواز، نوع صندلی، پذیرایی و... شرایط یکسانی خواهند داشت. حتی میتوانند بلیط چارتر بیزینس کلاس خریداری نمایند. اما مسلما این بلیطها تفاوتهایی با هم دارند که باعث تفاوت قیمتشان میشود که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

forkids

برای کودکان

در چارتر نرخ بلیط کودک و بزرگسال برابر است لذا کسانی که دارای کودک هستند بهتر است از بلیط-های سیستمی استفاده کنند، زیرا برای نوزادان و خردسالان به قیمت پایینتری فروخته می‌شود. البته بهتر است با محاسبه هزینه بررسی کنید که در مجموع خرید بلیط چارتر ارزانتر تمام میشود یا بلیط سیستمی (که برای نوزادان و کودکان ارزان تر است.)

uncertainity

در صورت عدم اطمینان از تاریخ و زمان سفر

اکثر بلیطهای چارتر کنسلی ندارند، پس تنها زمانی بلیط چارتر بخرید که از سفر خود مطمئن هستید. در حالی که امکان پس دادن بلیطهای سیستمی پس از کسر هزینه کنسلی وجود دارد. البته شایان ذکر است که هم در بلیط سیستمی و هم چارتر، امکان تغییر تاریخ و تغییر نام مسافر وجود ندارد و در صورت نیاز باید بلیط جدیدی صادر شود.

bussyday

هنگام مسافرت در ایام پر سفر

همان طور که قبلا اشاره شد، دلیل قیمت پایین بلیطهای چارتری این است که چارترکننده میخواهد تمام بلیطهای خود را بفروشد، اما در ایام پر سفر مانند تعطیلات عید نوروز، با توجه به تعداد بالای مسافران قیمت بلیطهای چارتر برابر و حتی بالاتر از بلیطهای سیستمی میتواند باشد.

کنسل کردن بلیط چارترکنسل کردن بلیط چارتر

 • بلیط چارتر ندرتا کنسلی و استرداد دارد. که لازم است با آژانس تماس گرفته شود.
 • در صورتی که پرواز به هر دلیلی انجام نشود و ایرلاین بلیط جایگزین برای شما در نظر نگیرد کل مبلغ بلیط برگشت داده خواهد شد .
 • اگر هواپیما به هر دلیل بیش از دو ساعت تاخیر داشته باشد و شما از سفر منصرف شوید در صورتی که بلیط ممهور به مهر ایرلاین باشد، می توانید وجه خود را پس بگیرید.
 • با تمام این اوصاف «باز پر» به خاطر شما کاربران عزیز در تلاش است تا حد امکان استرداد بلیط چارتر را انجام دهد. اما متاسفانه معمولا امکان استرداد بلیط های چارتری وجود ندارد .
 • درصورت وجود احتمال کنسل کردن , هزینه کنسل کردن بلیط را هم چارترکننده ها مشخص می نمایند، به طوری که هر چه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم، درصد جریمه بالاتر خواهد رفت تا جایی که در اکثر مواقع امکان استرداد بلیط از روز قبل پرواز وجود نخواهد داشت.

خرید بلیط از «باز پر» بسیار آسان و سریع است:

 • بعد از ورود به لینک مربوط به بلیت چارتر و انتخاب پرواز داخلی، مسیر یک طرفه یا دو طرفه، مبدا، مقصد و تعداد مسافران را در انتخاب کنید.
 • در BAZPAR شما می توانید با انتخاب گزینه ی مربوطه در قسمت انتخاب تاریخ، بر اساس تاریخ قمری، میلادی و یا شمسی بلیط چارتر خود را انتخاب کنید. همچنین با کلیک بر روی نمایش مناسبت های ماه، مناسبت های ماه مربوطه را مشاهده خواهید کرد و به این ترتیب می توانید زمان خود را برای خرید بلیط تنظیم کنید. همچنین مهم ترین مزیت این سایت این است که قیمت ارزان ترین بلیط چارتر هر روز، و هرماه در صفحه ی مربوط به انتخاب تاریخ در بازپر آمده است.
 • بعد از انتخاب گزینه  ی جستجو، BAZPAR تمام پروازهای مربوط به آن روز یعنی پروازهای چارتر و سیستمی را در صفحه ای جدید برای شما می  آورد و شما بر اساس ساعت پرواز، می -توانید بلیط چارتر خود را تهیه نمایید.

کنسل کردن بلیط چارترکنسل کردن بلیط چارتر

«باز پر»امکان خرید بلیط چارتر و سیستمی پروازهای خارجی را نیز برای شما عزیزان فراهم کرده است. خرید بلیط خارجی نیز دقیقا مشابه مراحل خرید بلیط داخلی است. با ورود به لینک پروازهای خارجی مانند خرید بلیط پرواز داخلی عمل کنید.

نکاتی که برای خرید بلیط چارتر ارزان باید به آن توجه کنید:

 • اگر به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید به محض یافتن بلیط مورد نظر، بی ¬معطلی آن را بخرید، زیرا بلیط¬های ارزان خیلی سریع به فروش می¬روند.
 • با توجه به اینکه ارزان¬ترین قیمت بلیط در صفحه انتخاب تاریخ نشان داده می¬شود، در صورت امکان می¬توانید روز سفر خود را تغییر دهید.
 • را در فصل کم‌سفر و خلوت می¬توانید تهیه کنید در صورتی که در زمان‌های پرسفر هر چه به زمان پرواز نزدیک¬تر شویم، بلیط‌ هواپیما افزایش قیمت دارد. اگر می‌خواهید بلیط لحظه آخری هواپیما بخرید، باید در هر زمانی آماده سفر باشید، زیرا ممکن است هرآن با یک بلیط لحظه آخری ارزان مواجه شوید.
 • در صورت تصمیم برای خرید بلیط چارتر هواپیما و یافتن بلیط رفت با قیمت مناسب، حتما پیش از خرید قیمت بلیط برگشت را هم چک کنید، زیرا دیده شده است که مسافران برای برگشت مجبور شده¬اند بلیط¬هایی با قیمت¬های بسیار بالا بخرند.

mashhad

بلیط چارتر مشهد

همان طور که قبلا اشاره شد، دلیل قیمت پایین بلیطهای چارتری این است که چارترکننده میخواهد تمام بلیطهای خود را بفروشد، اما در ایام پر سفر مانندمسافران هوایی به دلیل قیمت پایین‌تر به بلیط پرواز چارتر علاقه زیادی نشان می‌دهند. در این میان امکان خرید بلیط چارتر ارزان قیمت برای مسیرهای پر رفت و آمد بیشتر است. بنابراین در میان پروازهای داخلی، بلیط چارتر تهران- مشهد (مسیر رفت) و مشهد-تهران (مسیر برگشت) از پرطرفدارترین مسیرهای پرواز چارتر داخلی است و نام این شهرها را می¬توانید در ابتدای لیست شهرهای مبدأ و مقصد پروازهای داخلی مشاهده نمایید.

istanbul

بلیط چارتر استانبول

با توجه به اینکه BAZPAR، بلیط پروازهای خارجی را نیز به فروش می¬رساند، بلیط چارتر تهران- استانبول (مسیر رفت) و استانبول- تهران (مسیر برگشت) از پرطرفدارترین مسیرهای چارتر پرواز خارجی است. تهران و استانبول در ابتدای لیست نام شهرهای مبدأ و مقصد قرار دارند.

kish

بلیط چارتر کیش

پرواز تهران- کیش و کیش- تهران دیگر مسیر پرطرفدار و پرتردد است که معمولا بلیط چارتر ارزان قیمت می¬توانید برای این مسیر پیدا کنید.

isfahan

بلیط چارتر اصفهان

پرواز تهران- اصفهان و اصفهان- تهران نیز در لیست شهرهای پر تردد قرار دارند که می¬توانید بلیط چارتر با قیمت مناسب برای این مسیر تهیه نمایید.